Χάρη, δεν καταλαβαίνω γιατί θέτεις το θέμα διαρρύθμιση. Κατ`αρχήν, υπάρχει λεβητοστάσιο που θα μπεί ως αυαθαιρεσία. Τώρα απο την στιγμή που υπάρχει εγκατάσταση μηχανολογική μέσα για την οποία δεν είχε παρθεί άδεια, ενώ το προέβλεπε ό νόμος, γιατί να μην μπεί και αυτή?
Όσον αφορά το παράδειγμα που σου έδωσα, και βέβαια η υπάλληλος της ΥΔΟΜ μας ζήτησε αποδεικτικά παλαιότητας για την Η/Μ εγκατάσταση. Με νύχια και με δόντια καταφέραμε τελικά να την δηλώσουμε στον 4178 και να ησυχάσει.........

Ναι συμφωνώ μαζί σου ότι το 500% των κτιρίων με αυτήν την λογική είναι αυθαίρετα και είναι κρίμα. Κανείς όμως δεν μου έχει δώσει απάντηση επίσημη (κι εννοώ ΥΠΕΚΑ αλλά και ΤΕΕ) πλην κάποιων συναδέλφων σε αυτό αλλά και σε άλλα forums, οι οποίοι ερμηνεύουν διαφορετικά τον Νόμο. Για μένα, θα έπρεπε αυτό να αποσαφηνιστεί και δεν μιλάω για το εάν απλά θα πρέπει να δίνουμε βεβαιώσεις αλλά για το τι έπεται μελλοντικά αν μπλέξουν και ελεγκτές δόμησης......Οι περισσότεροι μηχανικοί που ρώτησα πάντως και τυγχάνει να είναι ελεγκτές δόμησης δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Κάποι άλλοι μου είπαν ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει άδεια τότε τον γράφουμε........Χρήζει διευκρινιστικής...........Ναι μεν ο 4178 αναφέρει βεβαιώσεις για ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ κτλ αλλά έρχεται μετά ο ίδιος νόμος να σου βάλει τον ελεγκτή δόμησης σε μία επταετία και να σου το χρεώσει.........Τι να πω